przesówaj w prawo
przesówaj w lewo

Aktualności

Wszystkie wydarzenia
„Argentyńska Noc” w Auli im. Stefana Krawczyka
12.12.2016

Jubileusz XXV-lecia Fundacji Kultury Zamek Górków stał się okazją do podsumowania jej dokonań w sferze kultury. Rozliczne koncerty, wystawy, imprezy teatralne, spotkania z niezwykłymi ludźmi. Jak stwierdził prezes fundacji Paweł Mordal wszystkich imprez zorganizowano około 250. To solidny dorobek i ogrom pracy – i co przy tym dość rzadkie - pracy charytatywnej. Panowie Paweł Mordal i Piotr Paupa w dowcipnej konwencji bawili publiczność, mówiąc o tym, jak wyglądały ich działania. Często pomysły rodziły się w burzliwych dyskusjach.


Dorobek wymienionych osób i wszystkich członków Fundacji został doceniony w stosownym adresie Burmistrza Miasta i Gminy Szamotuły Włodzimierza Kaczmarka, który w jego imieniu przeczytany i przekazany został wraz z bukietem kwiatów przez Kierownika Wydziału Promocji UMiG Szamotuły Henryka Żłobińskiego, na ręce prezesa Fundacji Pawła Mordala.


Po tej krótkiej części wstępnej zaproszono przybyłych słuchaczy do wysłuchania koncertu „Argentyńska Noc” w wykonaniu Łukasza Kuropaczewskiego – gitara, Macieja Frąckiewicza – akordeon i Bartłomieja Milera – perkusja. To była prawdziwa uczta muzyczna. Łukasz Kuropaczewski z rozbrajającą szczerością powiedział, że na plakacie użył tytułu „Argentyńska Noc”, ponieważ wtedy przychodzi więcej słuchaczy. W repertuarze znalazły się oczywiście utwory kompozytorów z Argentyny, ale też innych, z Hiszpanii, Niemiec i Polski. Od utworów klasyki gitarowej po utwory nowoczesne.


Artyści zaprezentowali perfekcyjne opracowania wykonywanych utworów. Trio to niewielki skład. Aranżacje jednak tak skonstruowano, że każdy z muzyków wykorzystał do końca możliwości instrumentu i poszczególne partie idealnie się uzupełniały. Perfekcyjna technika każdego z muzyków daje możliwość skupienia się wyłącznie na interpretacji. Zróżnicowana dynamika utworów od pianissimo do fortissimo to był zaledwie jeden z elementów umiejętnie wykorzystywany do budowania dramaturgii utworów. Znakomita akustyka naszej nowej auli daje możliwość oddania przez artystów, a przez odbiorców wysłyszenia, najdrobniejszych szczegółów, każdej nutki.


Jak łatwo się domyślić nie obyło się bez bisów. Na zakończenie, z humorem i bardzo ciekawie prowadzący koncert Łukasz Kuropaczewski zaprosił słuchaczy do wspólnego wykonania (ze śpiewem) kolędy „Cicha noc”. Znów akustyka sali spowodowała, że delikatny, czysty, zaryzykuję określenie – prawie niebiański śpiew docierał do wszystkich słuchaczy ze wszystkich stron. Można przypuszczać, że na koncert przyszli miłośnicy muzyki, legitymujący się dobrym słuchem. Efekt przeszedł oczekiwania, było świetnie. Artyści z autentycznym uznaniem kiwali głowami.


Łukasz Kuropaczewski podziękował publiczności za wysłuchanie koncertu. W szczególny sposób podziękował Dyrektor Szkoły Muzycznej pani Oldze Bernady za zaproszenie i możliwość wystąpienia w nowej auli. Podziękował też swoim fanom, którzy przyjechali z Poznania, aby posłuchać tego wyjątkowego zespołu.


To był wyjątkowy koncert, świetnych artystów wielkiego formatu, bardzo ciekawie dobrany repertuar i błyskotliwe wykonania. Jubilaci – Fundacja Kultury Zamek Górków i Dyrektor Olga Bernady zorganizowali słuchaczom prawdziwą muzyczną ucztę i był to znakomity początek muzycznych wydarzeń, w których trzeba koniecznie uczestniczyć.



Tekst / fot. Andrzej Franke

 

  • Poniżej prezentujemy pismo gratulacyjne Burmistrza Włodzimierza Kaczmarka skierowane do Prezesa Fundacji Kultury Zamek Górków Pawła Mordala i galerię zdjęć z koncertu.

 



Aktualności
Fundusze UE
fb