przesówaj w prawo
przesówaj w lewo

Aktualności

Wszystkie wydarzenia
80 lat Oddziału PTK – PTTK w Szamotułach Jubileusz szamotulskich turystów
11.02.2014

 W roku 2013 szamotulski Oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno -Krajoznawczego obchodził 80. rocznicę powstania w naszym mieście oddziału Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego. Uroczyste obchody tego wydarzenia miały miejsce 19 grudnia w sali koncertowej Muzeum Zamek Górków w Szamotułach.
 
Obchody połączono z podsumowaniem dwóch całorocznych przedsięwzięć: Konkursu na najaktywniejszy Szkolny Klub Krajoznawczo- Turystyczny oraz Międzyszkolnej Ligi Imprez na Orientację.
Polskie Towarzystwo Turystyczno- Krajoznawcze to najstarsza i największa organizacja zrzeszająca miłośników wędrowania i poznawania swojego kraju. Powstała ona w 1950 r. z połączenia działającego od 1873 r. Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego oraz założonego w 1906 r. Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego, którego cel działalności można streścić w słowach jednego z jego założycieli Aleksandra Janowskiego: „Tylko poznawszy swój kraj można go naprawdę umiłować. Tylko poznawszy swój kraj można owocnie dla niego pracować”.

W Szamotułach Oddział PTK założony został w dniu 12 kwietnia 1933 roku. Swoim zasięgiem obejmował cztery powiaty i liczył 69 członków. Pierwszym prezesem został dyrektor szamotulskiego szpitala dr Paweł Adamski. Od początku istnienia oddział prowadził  bardzo bogata działalność. Organizował odczyty, wystawy fotograficzne, wycieczki krajoznawcze, konkursy , spotkania towarzyskie oraz widowiska regionalne i zabawy w szamotulskich strojach ludowych.  W oddziale pracowały trzy komisje : krajoznawcza, turystyczna i propagandowa oraz trzy koła: krajoznawcze, cyklistów i filatelistów. W czterech szkołach  działały koła młodzieżowe. Wsród najbardziej aktywnych działaczy tego okresu wymienić trzeba: Andrzeja Hanyża - profesora gimnazjum i liceum im. Ks. Piotra Skargi, kupca Stanisława Krupskiego – właściciela szamotulskiej drogerii oraz Józefa Preussa – urzędnika magistratu i znanego regionalistę.  W 1946 roku oddział reaktywowano, jednak wskutek odpływu działaczy po kilku latach zaprzestał działalności.
Na nowo założono go w 1956 r., a pierwszym prezesem wybrano zegarmistrza Antoniego Grysa. Na przestrzeni lat jego pracami kierowali m.in. Romuald Krygier i Franciszek Wachowiak.

Dzisiaj szamotulski oddział PTTK jest jednym z większych w Wielkopolsce. Każdego roku organizuje ok. 20 różnego rodzaju imprez i wycieczek, w których w sumie uczestniczy niemal 3 tys. osób. Najdłuższą tradycję mają odbywające się nieprzerwanie już niemal od 40 lat Rajdy Turystyczne po Regionie Szamotulskim.  Wielu uczestników gromadzą też Wielkopolskie Zloty Turystów „Na powitanie Jesieni”, Rajdy Niepodległości, Rajdy Mikołajkowe, czy imprezy na orientację. Głównymi uczestnikami tych imprez są dzieci i młodzież szkolna.
Oddział opiekuje się też siecią szlaków turystycznych w naszym regionie.
Wielokrotnie też szamotulskie PTTK podejmowało się organizacji imprez centralnych i ogólnopolskich.

Spotkanie jubileuszowe w szamotulskim zamku rozpoczęła prelekcja znanego wielkopolskiego krajoznawcy Pawła Andersa na temat śladów powstania styczniowego na ziemi wielkopolskiej. Temat ten umieszczono w programie nieprzypadkowo. W 1833 r. w naszym mieście urodził się bowiem Edmund Callier – powstaniec styczniowy i jego naczelnik na Mazowszu, historyk i publicysta, jeden z prekursorów wielkopolskiego krajoznawstwa.  
Także drugie wystąpienie nawiązywało do ważnej rocznicy. Szamotulskie obchody przypadły bowiem w roku 140- lecia założenia Towarzystwa Tatrzańskiego, w którego szeregach nie zabrakło oczywiście mieszkańców regionu szamotulskiego. W spisie członków tej organizacji z roku 1887 r. było ich aż 20, a pełnomocnikiem TT na powiat szamotulski był ówczesny proboszcz kolegiaty ks. Tertulian Wilczewski. Fakty te przypomniał zebranym prezes Oddziału PTTK w Szamotułach Paweł Mordal

Wśród przybyłych na uroczyste spotkanie gości znaleźli się m.in. przedstawiciele szamotulskich samorządów, które od lat wspierają przedsięwzięcia organizowane przez PTTK. Miasto i Gminę Szamotuły reprezentował wiceburmistrz Wojciech Rabski, natomiast powiat szamotulski starosta Paweł Kowzan i wicestarosta Józef Kwaśniewicz.

Spotkanie było także okazją do podsumowania Konkursu  na Najaktywniejszy Szkolny Klub Krajoznawczo – Turystyczny PTTK oraz Międzyszkolnej Ligi Imprez na Orientację.
Tytuły laureatów Konkursu  w minionym roku szkolnym zdobyły kluby z: Gimnazjum w Pniewach i Szkoły Podstawowej w Nojewie. Wyróżnienia otrzymały natomiast SKKT-PTTK z: Zespołu Szkół nr 1 w Szamotułach, Szkoły Podstawowej w Chełmnie oraz Młodzieżowego Domu Kultury nr 3 w Poznaniu.
Pamiątkowe plakiety ich przedstawicielom wręczył obecny na spotkaniu prezes Zarządu Głównego PTTK Roman Bargieł.
Zwycięzcami tego rocznej Ligi w klasyfikacji indywidualnej zostali natomiast: Wojciech Wachowiak, Kasia Wicher i Michał Bialik w kategorii TD (szkoły podstawowe) oraz Patryk Koszczoł, Michał Stachowiak i Fabian Spychała w kat. TM (gimnazja). W klasyfikacji drużynowej zwyciężyły: Szkoła Podstawowa w Nojewie w kat. TD oraz Gimnazjum w Pniewach w kat. TM. W tej ostatniej na II miejscu uplasowało się Gimnazjum nr 3 w Szamotułach.

Spotkanie uświetniły występy uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej  Marty Szałańskiej i Wojciecha Lücka.


Tekst: Paweł Mordal
Fot. A. Franke
 
 


 
 
 
 
 
 
 
Aktualności
Fundusze UE
fb