przesówaj w prawo
przesówaj w lewo

Aktualności

Wszystkie wydarzenia
68 rocznica wyzwolenia Szamotuł spod okupacji niemieckiej
29.01.2013
Coraz bardziej odległe w czasie jest to wydarzenie i coraz trudniej jest to liczyć, ale zapomnieć nie można. Wciąż żyją wśród nas świadkowie tamtych dni. W tym roku władze miasta razem z kombatantami i młodzieżą z Gimnazjum nr 1 kolejny raz złożyli wiązanki na pomniku Powstańców Wielkopolskich.
Burmistrz MiG Szamotuły Włodzimierz Kaczmarek wraz z Wicestarostą Józefem Kwaśniewiczem, I z-cą Burmistrza Wojciechem Rabskim, kombatantami: paniami Zofią Krygier, Barbarą Konieczną, panem Stanisławem Krupskim, oficerem WKU w Nowym Tomyślu - majorem Dariuszem Piekarzem i przedstawicielem Straży Miejskiej Maciejem Radwańskim, złożyli wiązanki kwiatów, najpierw pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich, a później pod pozostałymi pomnikami, poświęconymi naszym lokalnym patriotom. Na początku młodzież zaintonowała Hymn Narodowy, który rozpoczyna największe, najbardziej znaczące uroczystości.

Szamotulskiemu Gimnazjum nr 1 patronują Powstańcy Wielkopolscy, stąd między innym wybór tego właśnie pomnika na uczczenie rocznicy. Młodzież pod kierunkiem dyrektora Tomasza Runowskiego przygotowała stosowny montaż słowno-muzyczny. Rozpoczynając uroczystości dyrektor Runowski podkreślił fakt, że wciąż żyją wśród nas ludzie pamiętający ten trudny czas, ale i radość z odzyskanej wolności. Dzień 27 stycznia był pierwszym dniem odzyskanej wolności, a uwarunkowania polityczne sprawiły, że zostaliśmy wyzwoleni przez żołnierzy radzieckich. Powinniśmy pamiętać o tym, historycznym przecież fakcie. Pan Runowski zwrócił uwagę na konieczność informowania młodych ludzi o faktach i pozostawienia im możliwości samodzielnej oceny wartości tamtych wydarzeń w kontekście ówczesnych uwarunkowań, "a przede wszystkim żeby nie zapomniała o wolności".

Podczas składania kwiatów u stóp pomnika rozbrzmiewały dźwięki "Ciszy" granej przez trębacza, co zawsze podkreśla wyjątkowy, uroczysty charakter. W skład montażu słowno-muzycznego weszły patriotyczne pieśni, jak między innymi "Rota", czy też "Rozkwitały pąki białych róż". Wszystko razem: patriotyczne teksty, muzyka i sztandary tworzą mocny przekaz, który wrażliwym ludziom zapada w pamięć.

Burmistrz Włodzimierz Kaczmarek podziękował wszystkim, którzy zgromadzili się na tym swoistym apelu: wicestaroście Kwaśniewiczowi, kombatantom, Straży Miejskiej, majorowi Piekarzowi. Burmistrz powiedział, że to wielki zaszczyt widzieć w Szamotułach mundur z orłem w koronie na czapce. Podziękował też młodzieży z Gimnazjum nr 1, która w pierwszy dzień po feriach była w stanie przedstawić tak piękny program upamiętniający te zdarzenia, z których cała Polska miała okazję się cieszyć. Przemówienie było ostatnim punktem i zakończyło tę uroczystość.

Tekst / Fot. Andrzej Franke


Aktualności
Fundusze UE
fb