przesówaj w prawo
przesówaj w lewo

Aktualności

Wszystkie wydarzenia
67 rocznica zakończenia II wojny światowej
11.05.2012
Zakończenie tej wyjątkowo okrutnej wojny jest powodem do czczenia i celebrowania rocznic. Ten rok jest kolejnym, kiedy Burmistrzowie Miasta i Gminy Szamotuły udali się z wiązankami kwiatów, aby oddać hołd tym, którzy zginęli w pożodze wojennej.
Na uroczystą Mszę Świętą do Otorowa udali się pan Włodzimierz Kaczmarek - Burmistrz Miasta i Gminy Szamotuły, pan Józef Kwaśniewicz - zastępca Starosty Powiatu Szamotulskiego, pan Stanisław Krupski - sekretarz Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych Koła Miejsko - Gminnego w Szamotułach. W uroczystości udział wzięli również pan Andrzej Żybura - Przewodniczący Rady Sołeckiej w Otorowie, pan Lucjan Ratajczak- Sołtys wsi Otorowo oraz Poczty Sztandarowe z Otorowa i Koźla.
Poruszające kazanie wygłosił ksiądz proboszcz Janusz Śmiśniewicz. Patriotyczny charakter liturgii podkreśliło odśpiewanie pieśni "Boże, coś Polskę".

Po Mszy Świętej uczestnicy udali się przed pomnik Ofiar II Wojny Światowej, gdzie złożono wiązanki kwiatów.

Młodzież z Zespołu Szkół w Otorowie wraz ze swoimi nauczycielami zaprosili na uroczystą akademię wypełnioną poezją i muzyką opiewającą swoimi treściami trzy tematy: Konstytucję 3 Maja, Dzień Flagi i 67 rocznicę zakończenia II wojny światowej.

I Z-ca Burmistrza pan Wojciech Rabski z Członkiem Zarządu Powiatu panem Kazimierzem Michalakiem oraz Prezesem Związku Inwalidów Wojennych panem Eugeniuszem Bylińskim i Prezesem Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych Koła Miejsko-Gminnego w Szamotułach panem Józefem Pawlaczykiem i Wiceprezesem ww. koła panem Romanem Handschuh, złożyli wiązanki kwiatów pod wszystkimi miejscami pamięci narodowej w Szamotułach. W złożeniu kwiatów udział wzięła również delegacja młodzieży z Gimnazjum nr 1 z Dyrektorem Tomaszem Runowskim, młodzież z Wielkopolskiego Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej i przedstawiciel Straży Miejskiej.

Wśród nas, coraz mniej jest tych, którym dane było przeżyć te okrutne wojenne 5 lat. Ci, którzy zginęli to najczęściej nasi dziadkowie i pradziadkowie. Czcimy też osoby zupełnie anonimowe i wszystko to jest to nasza powinność historyczna, której pielęgnowanie mamy obowiązek przekazać następnym pokoleniom.
Upływające dziesięciolecia zacierają pamięć o tamtych wydarzeniach i pojawiają się różne poglądy, a nawet zarzuty, że jesteśmy narodem celebrującym klęski, zamiast iść do przodu i nie oglądać się za siebie.

Cóż, można iść z postępem, mając jednocześnie szacunek do historii i pamiętać o pojęciu tzw. "koła historii". Dziś mamy bardzo poprawne stosunki z sąsiadami, dbamy o jak najlepszą ich jakość. Młode pokolenia powinny jednak pamiętać, że nie zawsze tak było i należy tak kształtować nasze współistnienie z sąsiadami, aby nigdy nie powtarzały się takie hekatomby, jak II wojna światowa.

Tekst: Andrzej Franke
Fot. Rafał Stachowiak / ZS Otorowo



Aktualności
Fundusze UE
fb