przesówaj w prawo
przesówaj w lewo

Aktualności

Wszystkie wydarzenia
Gminne Święto Plonów 2015
07.09.2015


W tym roku szamotulskie gminne święto plonów przypadło 6 września. Jest to dzień, kiedy dziękujemy wszystkim rolnikom za ich trud, dzięki któremu nie zabraknie na naszych stołach chleba.
Zanim rozpoczęły się główne uroczystości dożynkowe Gałopol zaprosił wszystkich chętnych na imprezę, której tematem przewodnim była kukurydza. Impreza – Krajowy Dzień Kukurydzy przygotowana była z rozmachem i zaszczycili ją swoją obecnością znamienici goście: poseł na Sejm RP Romuald Ajchler, władze samorządowe reprezentowali Starosta Szamotulski Józef Kwaśniewicz, zastępcy Burmistrza Szamotuł Wojciech Rabski i Dariusz Wachowiak. Władze Krajowego Związku Producentów kukurydzy reprezentował Prezes Tadeusz Michalski. Prezes Marian Pankowski powitał wszystkich gości i przedstawicieli firm, które przyjechały, aby zaprezentować swoje odmiany kukurydzy, których jest ponad 130. Na polu otoczonym kukurydzą poszczególne firmy rozłożyły namioty i wyglądało to imponująco. W wystąpieniach mówców znalazły się podsumowania plonów tego roku i prognozy na przyszłe lata p. Impreza robiła wrażenie. Szkoda, że nie dopisała pogoda.


Główne uroczystości dożynkowe w Szamotułach odbyły się na terenach Centrum Sportu Szamotuły i rozpoczęła je dziękczynna msza święta koncelebrowana przez proboszczów szamotulskich parafii ks. kanonika Mariusza Marciniaka, ks. kanonika Piotra Mameta oraz proboszcza Tomasza Pobornczyka. Ze względu na deszczową pogodę msza św. odprawiona została w Hali Wacław. Ks. Mariusz Marciniak przytoczył Chrystusowe zawołanie - „czyńcie sobie ziemię poddaną”. Mówił również o szczególnej misji i powołaniu rolników, którzy poprzez swą wiarę i silną więź z Kościołem utrzymali polskość naszych ziem i obronili największe wartości. Współczesna wieś to nie jakiś skansen. To społeczność, której ponownie powierza się obronę najcenniejszych dla społeczeństwa wartości. Jak mówił Święty Jan Paweł II miłość i przywiązanie do ziemi okazywały się niezmiernie ważne dla przetrwania. Piękne, przesycone szacunkiem i mądrością słowa. Kolejny cytat pochodził od Papieża Benedykta XVI – „rozwój potrzebuje Boga”. Na zakończenie ks. kanonik podziękował za trud i poświęcenie rolników dla dobra Ojczyzny i Kościoła.


Po zakończonej Eucharystii gospodarz dożynek Burmistrz Miasta i Gminy Szamotuły Włodzimierz Karczmarek w imieniu własnym i tegorocznych organizatorów dożynek – mieszkańców wsi Przecław powitał przybyłych gości: Starostę Szamotulskiego Józefa Kwaśniewicza, wicestarostę Beatę Hanyżak, Wójta Gminy Kaźmierz Zenona Gałkę. Burmistrz powitał również przedstawicieli duchowieństwa – księży i siostry zakonne, radnych Powiatu Szamotulskiego, byłych i obecnych radnych gminnych z Przewodniczącym Marianem Płacheckim na czele. Powitani zostali również przedstawiciele Rodzinnych Ogrodów Działkowych, dyrektorzy instytucji gminnych, mieszkańcy wsi, a w szczególny sposób mieszkańcy Przecławia. Wśród powitanych znaleźli się wszyscy, którzy mają cokolwiek wspólnego z rolnictwem, sadownictwem, plantatorzy i działkowcy. Duże grono zaproszonych gości, z ministrem rolnictwa na czele przysłało życzenia. Inne obowiązki nie pozwoliły im na uczestnictwo w naszych dożynkach. Nieco spóźnieni zjawili się często goszczący w Szamotułach senator RP Jan Filip Libicki i poseł na Sejm RP Jakub Rutnicki.

Burmistrz Karczmarek w swoim wystąpieniu pochylił się nad trudem rolników, którzy często mierzyć się muszą z różnymi trudnościami, z warunkami pogodowymi. Wystąpienie zakończyło staropolskie „Szczęść Boże” i dożynki 2015 r. zostały otwarte. Po wystąpieniu burmistrza przedstawieni zostali starostowie dożynek – Magdalena Błoch i Wojciech Klause. Po krótkim przedstawieniu ich sylwetek przyszedł czas na obrzędy dożynkowe. Jak co roku dzięki Zespołowi Folklorystycznemu Szamotuły jest to kolorowy, zabawny i zajmujący spektakl. Symboliczne znaczenie ma dzielenie chleba i znana wszystkim obietnica sprawiedliwego dzielenia chleba tak, aby nikomu go nie zabrakło.
Obrzęd dożynkowy nie wyczerpał atrakcji przewidzianych w programie tegorocznych dożynek. Znalazły się wśród nich takie jak: występ bardzo dobrze brzmiącej Orkiestry SzOk, kapeli podwórkowej „Z kopyta”, występ coraz popularniejszej grupy disco-polo – Jurad. W międzyczasie miały miejsce imprezy towarzyszące: turniej sołectw „Potyczki na miedzy”. Zwycięzcami tego zabawnego turnieju zostali mieszkańcy Baborowa, drugie miejsce zajęli mieszkańcy Koźla, a trzecie mieszkańcy Krzeszkowic. Coś, co zaskarbiło wielką sympatię grającym, to mecz piłkarski – Księża – Policjanci. Mimo deszczu ten mecz oglądało sporo osób. Niezapomnianych wrażeń dostarczył oglądającym ten mecz komentator Wojciech Karczmarek (dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1), który ze swadą i z niesamowitym poczuciem humoru bawił publiczność i grających.


Oprócz wymienionych atrakcji można było obejrzeć wystawę imponujących maszyn rolniczych. Na terenie boiska usytuowano liczne stoiska prezentujące rękodzieło i produkty spożywcze. Przy niezwykle kolorowym i urozmaiconym stoisku Przecławia ustawiała się kolejka. Zainteresowanie wzbudzało też stoisko wikliniarskie, gdzie można było obserwować jak powstaje np. koszyk. Były też motocykle i wciąż wzbudzające ciekawość zabytkowe auto BMW Andrzeja Kruszony.
Imprezę miała zakończyć zabawa, ale niestety pogoda na to nie pozwoliła i publiczności nie mógł zaprezentować się zespół „Piano”.


Organizatorem tegorocznych dożynek byli mieszkańcy Przecławia, współorganizatorami Miasto i Gminy Szamotuły, Szamotulski Ośrodek Kultury i Centrum Sportu Szamotuły. Słowa podziękowania należą się sponsorom tegorocznego święta plonów: Bankowi Spółdzielczemu Duszniki, Gałopolowi ANR, konińskiej spółce Toprola Sp. z o.o., Państwu Krystynie i Henrykowi Święcickim oraz Kołu Łowieckiemu „Darz Bór”

 

Zapraszamy do naszej galerii zdjęć.



Tekst / fot. Andrzej Franke

 

 

 



Aktualności
Fundusze UE
fb