przesówaj w prawo
przesówaj w lewo

Aktualności

Wszystkie wydarzenia
Na własne konto
24.02.2015

W listopadzie 2014r. Gimnazjum w Zespole Szkół w Otorowie zostało zakwalifikowane do udziału w III edycji programu „Na własne konto”. „Na Własne Konto" to program edukacji ekonomicznej, skierowany do uczniów gimnazjów z gmin wiejskich i miejsko-wiejskich, którego pomysłodawcą i głównym wykonawcą jest Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.

W ramach Programu uczniowie uczestniczą w dodatkowych zajęciach z przedsiębiorczości i ekonomii. W trakcie jednego tygodnia ferii zimowych, poprzez zabawę i gry edukacyjne uczestnicy programu poznają podstawowe pojęcia i narzędzia ekonomiczne, które w założeniu umożliwią im lepszy start w dorosłe życie. Podczas II semestru uczniowie wykorzystują zdobytą wiedzę w praktyce przygotowując pracę konkursową -  biznesplan spółdzielni uczniowskiej. Autorzy najlepszych prac zostaną zaproszeni na finał konkursu do Warszawy, gdzie będą rywalizować o roczne stypendia edukacyjne. Celem programu „Na Własne Konto" jest: poszerzanie wiedzy ekonomicznej uczniów, kształtowanie podstaw przedsiębiorczości, przekazanie umiejętności świadomego planowania własnej ścieżki zawodowej, zmniejszenie dysproporcji w znajomości narzędzi finansowych pomiędzy młodzieżą miejską, a młodzieżą pochodzącą z terenów wiejskich. Program „Na Własne Konto" jest realizowany we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej i Fundacją na Rzecz Rozwoju Wsi „Polska Wieś 2000" im. M. Rataja.

16 uczniów z naszego gimnazjum  uczestniczyło w pierwszym tygodniu ferii zimowych tj. od 16 lutego do 20 lutego 2015r. w szeregu ćwiczeń, które miały charakter aktywizujący, pozwalający na uczenie się przez zabawę. Realizowane zadania obejmowały moduły: „Postawa przedsiębiorcza”, „Aktywność gospodarcza”, „Pieniądze i bankowość” oraz „Oszczędzanie i inwestowanie”. Piąty moduł  „Biznesplan, marketing i reklama” będzie realizowany w II semestrze.

 Relacje samych uczestników spotkań:
Dzisiaj , o godzinie 9:00 w jednej z sal szkoły w Otorowie odbyło się pierwsze spotkanie uczestników projektu " Na własne konto " . Do projektu zgłosiło się kilkanaścioro uczniów z klas pierwszych i drugich gimnazjum w Otorowie . Na początku napisaliśmy krótki test z wiedzy z ekonomii , po czym w dość nietypowy sposób przedstawiliśmy się . Otrzymaliśmy też prezenty. Następnie pobawiliśmy się w grę "Rynek jabłek" . Zabawy było , że hej . Gra podobała się wszystkim uczestnikom projektu .
Wymęczeni poszliśmy do naszej stołówki szkolnej , aby nabrać trochę sił przy ciepłej herbacie . Następnie zabraliśmy się do wykonywania plakatów przedstawiających: popyt, podaż, rynek, cena równowagi. Obejrzeliśmy krótkie filmiki wyjaśniające podstawowe pojęcia z ekonomii i przedsiębiorczości.  Po czym zalogowaliśmy się na nasze konta internetowe . W dalszej części zajęć rozmawialiśmy na temat jakie cechy musi mieć przedsiębiorca oraz przygotowaliśmy się do jutrzejszej wizyty u przedsiębiorcy redagując pytania do właściciela firmy . Właśnie w taki sposób przeżyliśmy nasze pierwsze zajęcia z projektu "Na własne konto" . Było super !!!


17-stego lutego bieżącego roku odbył się drugi dzień projektu "Na własne konto" w naszym otorowskim gimnazjum. O godzinie 9:00 z uśmiechami spotkaliśmy się w tym samym gronie co wczoraj, aby wyruszyć na wycieczkę do przedsiębiorstwa niedaleko naszej wsi Fair Packaging w Buszewie. Przed wyjazdem przygotowaliśmy pytania do prezesa firmy. Całą grupą wsiedliśmy do autokaru, którym wyruszyliśmy do wcześniej umówionego miejsca. Przywitały nas bardzo miłe panie, które tam pracują, opowiedziały nam bardzo ciekawie jak to przedsiębiorstwo funkcjonuje. Pokazano nam co dzieje się na poszczególnych działach produkcji, w czasie której powstają opakowania, izolacje budowlane oraz akcesoria sportowe wykonane z pianki polietylenowej. Po krótkiej wycieczce firmowymi korytarzami, zaproszono nas z powrotem do biura na Quiz. Pytania z pozoru proste, ale zagadkowe. Wszyscy dobrze się bawiliśmy, a za dobre odpowiedzi otrzymaliśmy niespodzianki w postaci : fajnego kalendarza naściennego i długopisu. Opuszczając już firmę "Fair Packaging" zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie. Po przyjeździe do Otorowa udaliśmy się na szkolną stołówkę na śniadanie i gorącą herbatkę :) Z pełnymi brzuszkami i pełni energii wróciliśmy do sali na dalszą część zajęć. Pani Małgosia wraz z panią Eweliną wyświetliły nam trzy krótkie filmiki : "Marketing" "Podatki" i "Biznesplan". Na sam koniec stawialiśmy sobie cel w życiu jaki chcielibyśmy osiągnąć. Według modelu GROW czyli rosnąć. Smutni z powodu zakończenia się już drugiego dnia wróciliśmy do swoich domów.
Dzisiejszy dzień podobnie jak poprzednie minął bardzo szybko, aż trudno uwierzyć, że to już trzeci dzień. Jeszcze TYLKO dwa dni... Ale to dopiero jutro, a teraz krótko opiszę dzisiejsze spotkanie. Na początku w małych grupkach produkowaliśmy książki. Była to super zabawa, jak również nauka. Nauczyliśmy się, że podział pracy i współpraca są bardzo ważne w każdej firmie. Okazało się, że większą przyjemność sprawia nam wykonywanie tylko części pracy, a nie całej książki samodzielnie. Następnym zadaniem było wymyślenie i opatentowanie własnej zabawki. Kupowaliśmy produkty i ważne było abyśmy produkcję zabawki zmieścili w kwocie 5 zł, aby uzyskać zyski, a nie straty. To nie było łatwe zadanie. Mogliśmy się wiele nauczyć. Wyszło na to, że grupa, która najmniej zainwestowała w produkcję - wygrała, co było dużym zaskoczeniem, zarówno dla producentów zabawki jak i reszty grupy. Oczywiście jak każdego dnia wypiliśmy herbatkę na stołówce, aby nabrać sił na dalszą pracę, a zadanie nie było łatwe. Z pomocą p. Eweliny i p. Małgosi pisaliśmy wzór uproszczonego biznesplanu. Każdy pisał plan na działalność szkolną. Było mnóstwo pomysłów, gdyby funkcjonowały w naszej szkole byłoby naprawdę fajnie. Układaliśmy jeszcze pytania do banku, na jutrzejszy wyjazd. Na koniec jak każdego dnia głosowaliśmy na najbardziej aktywną osobę. I tutaj ogromne zaskoczenie. Wszyscy uczestnicy projektu zajęli egzekwio pierwsze miejsce. Było naprawdę super. Wszystkim szczególnie podobała się pierwsza zabawa, czyli produkowanie książek. Uważam, że z chęcią byśmy to powtórzyli.

W czwartek odwiedziliśmy Bank Pekao S.A. we Wronkach. W czasie prezentacji przygotowanej przez szefową banku dowiedzieliśmy się  o historii banku i pieniądza, co można załatwić w banku, jakie są lokaty i kredyty i czy my możemy być klientami banku. Mieliśmy okazję zobaczyć bankomat od strony gdzie ładuje się pieniądze. Pani zaprezentowała nam różnicę pomiędzy nowymi, a starymi banknotami, również dowiedzieliśmy się jakie są zabezpieczenia na banknotach. Panie opowiadały także jakie są rodzaje kont bankowych. Były nagrody dla tych, którzy wygrali konkurs, a każdy z nas otrzymał certyfikat udziału w zajęciach na temat bankowości. Na koniec była słodka niespodzianka, pyszne drożdżówki i soczek. Wycieczka była bardzo fajna, miło słuchało się pań, które z pasją opowiadały o banku. Po powrocie do szkoły obejrzeliśmy film o banku centralnym, giełdzie i akcjach. Jak zwykle czas upłynął bardzo szybko i czas było odjeżdżać do domu.

20 lutego 2015 roku, jak zawsze spotkaliśmy się o godzinie 9 : 00 w jednej z sal szkoły w Otorowie. Na początku zajęć układaliśmy domino wykorzystując pojęcia  z  bankowości. Skorzystaliśmy z wiedzy którą wcześniej nabyliśmy. Po czym krótko powtórzyliśmy wiadomości z ostatnich zajęć. Następnie zagraliśmy w grę "wymiana towaru ", dowiedzieliśmy się co to jest barter. Jak zawsze udaliśmy się na ciepłą herbatkę do stołówki szkolnej. Potem planowaliśmy  rodzinne wydatki, okazało się, że pomysłom nie było końca. Napisaliśmy test z  wiedzy o finansach, po czym zalogowaliśmy się na nasze internetowe konta, aby wypełnić ankietę. Na sam koniec odbyły się podziękowania. Byliśmy bardzo wdzięczni Pani Małgosi i Pani Ewelinie za przeprowadzenie tak cudownych zajęć. Nic nie straciliśmy - a wiele zyskaliśmy. Było super!

Opiekun grupy Małgorzata Grafka ze swoimi podopiecznymi

Aktualności
Fundusze UE
fb