przesówaj w prawo
przesówaj w lewo

Aktualności

Wszystkie wydarzenia
13 mln zł dofinansowania dla Szamotuł
02.06.2011
24 maja 2011 roku podpisany został przez Sekretarza Stanu w Ministerstwie Środowiska Stanisława Gawłowskiego dokument potwierdzający przyznanie Zakładowi Gospodarki Komunalnej w Szamotułach Sp. z o.o. dofinansowania na realizację projektu: "Uporządkowanie gospodarki wodno - ściekowej na terenie miasta i gminy Szamotuły" . Jest to najwyższe w historii Szamotuł dofinansowanie ze środków unijnych.
Dokument ten został oficjalnie wręczony Burmistrzowi Miasta i Gminy Szamotuły Włodzimierzowi Kaczmarkowi przez Posła Jakuba Rutnickiego podczas konferencji prasowej zwołanej 27 maja 2011 roku.
Burmistrz Kaczmarek przekazał z kolei otrzymany dokument Prezesowi Zakładu Gospodarki Komunalnej w Szamotułach Sp. z o.o. Witoldowi Goszczyńskiemu. W konferencji udział wzięli Starosta Szamotulski Paweł Kowzan, Maciej Adamski - upoważniony przez Burmistrza Szamotuł do koordynowania wszelkich działań związanych z pozyskiwaniem funduszy unijnych, szczególnie w Funduszu Spójności, Henryk Żłobiński - Kierownik Wydziału Promocji Miasta, Informatyki i Współpracy Zagranicznej UMiG Szamotuły oraz przedstawiciele prasy lokalne i telewizji regionalnej.
Historia starań o dofinansowanie projektu
Miasto i Gmina Szamotuły mając na uwadze konieczność utrzymania obowiązujących parametrów jakościowych wody oraz systematycznie pogarszający się stan techniczny istniejącej oczyszczalni ścieków postanowiło złożyć swoją aplikację do konkursu ogłoszonego przez Ministerstwo Środowiska w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko w Priorytecie I: Gospodarka Wodno - Ściekowa. Wiosną 2008 roku ówczesny Burmistrz Szamotuł Jacek Grabowski ogłosił przetarg na wykonanie dokumentacji technicznej i projektowej dla operacji zawierającej 3 podstawowe elementy:
- budowa kanalizacji sanitarnej we wsi Szczuczyn,
- modernizacja istniejącej stacji uzdatniania wody w Szamotułach,
- modernizacja istniejącej oczyszczalni ścieków.
Przetarg wygrała firma ESCO z Zielonej Góry, umowę podpisano w sierpniu 2008 roku i wyłoniony zleceniobiorca wspólnie z pracownikami Urzędu Miasta i Gminy oraz Zakładem Gospodarki Komunalnej w Szamotułach przystąpił do przygotowywania dokumentacji wymaganej przez procedurę konkursową. Jej wartość wyniosła ponad 820 tys. złotych, natomiast koszt całego zadania został oszacowany na ponad 29 milionów złotych brutto.

W listopadzie roku 2009 został złożony wniosek o dofinansowanie ww. zadania inwestycyjnego i od tego momentu rozpoczęły się kolejne etapy jego formalnej, a potem merytorycznej oceny.

Zmiana wnioskodawcy - obniżenie kosztów
Wniosek ten był dla mnie od pierwszych dni pełnienia funkcji jednym z priorytetów. Nie tylko dlatego, że będzie to największa w historii Szamotuł kwota jednorazowo pozyskanych pieniędzy. Najważniejsze jest to, że przedsięwzięcie to jest inwestycją dla kilku pokoleń, jest inwestycją w nasze dzieci, w nasze zdrowie - mówi burmistrz Włodzimierz Kaczmarek.

Kluczową rolę w procesie dochodzenia do ostatecznej wersji umowy odegrała uchwała Rady Miasta i Gminy Szamotuły o przekształceniu z dniem 1 stycznia 2010 roku Zakładu Gospodarki Komunalnej będącego gminną jednostką organizacyjną w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

Nowo powstały podmiot o nazwie Zakład Gospodarki Komunalnej w Szamotułach Spółka z o.o. zyskał osobowość prawną i zdolność do samodzielnego zawierania umów. W związku z tym przekształceniem Burmistrz Włodzimierz Kaczmarek polecił osobom odpowiedzialnym w Urzędzie za przygotowanie wniosku podjąć działania zmierzające do zmiany dotychczasowego beneficjenta, którym była Gmina Szamotuły na Zakład Gospodarki Komunalnej w Szamotułach Spółka z o.o. Ponadto Burmistrz jako Walne Zgromadzenie Wspólników podjął odpowiednią uchwałę, która upoważniła Zarząd Spółki do kontynuowania prac nad wnioskiem.

Zmiana ta została przez Ministerstwo Środowiska zaakceptowana w trakcie oceny merytorycznej II stopnia przynosząc Szamotułom wiele bardzo konkretnych korzyści. Najważniejsze z nich to:

- obniżenie wartości całego projektu o 23% (czyli o prawie 7 mln zł), ponieważ Zakład Gospodarki Komunalnej w Szamotułach Spółka z o.o. w przeciwieństwie do gminy może występować o zwrot podatku VAT od całości kosztów,

- pożyczka na obsługę wkładu własnego zaciągnięta przez Zakład Gospodarki Komunalnej w Szamotułach Spółka z o.o. nie wpłynie na zmianę wskaźnika zadłużenia gminy,

- powstała możliwość odsprzedaży nowemu wnioskodawcy - Zakładowi Gospodarki Komunalnej w Szamotułach Spółka z o.o. - dokumentacji technicznej projektu, za którą zapłaciła gmina. W ten sposób gmina Szamotuły odzyskała już 829.000 złotych.

Stan aktualny projektu

Otrzymany w piątek 27 maja 2011 roku dokument otwiera ostatni etap procedury dotyczącej zawarcia ostatecznej umowy na dofinansowanie wniosku. Umożliwia on jednocześnie rozpoczęcie procedury wyłaniania w drodze przetargów wykonawców tego zadania inwestycyjnego.
Okres realizacji projektu
Charakterystyczną stroną tego typu inwestycji jest to, że jej efekty często nie są widoczne gołym okiem. Po jej zakończeniu Szamotulanie ujrzą nową elewację rozbudowanej stacji uzdatniania wody (wizualizacja projektu w załączeniu) oraz nowe obiekty na oczyszczalni ścieków przy ul. Nowowiejskiego. Trzeba jednak mieć świadomość, że przeważająca część tej inwestycji nie będzie widoczna . Będą to przede wszystkim urządzenia znajdujące się pod ziemią. Należy podkreślić, że w wyniku realizacji tego projektu zostanie osiągnięty efekt ekologiczny. Będzie nim m.in. spełnienie przez oczyszczalnię ścieków rygorystycznych wymagań dyrektyw Unii Europejskiej.
Zgodnie z uzgodnieniami warunków Umowy termin zakończenia inwestycji, czyli przekazanie obiektów i urządzeń do eksploatacji, został określony na grudzień 2013 roku.

Tekst:
Urząd Miasta i Gminy w Szamotułach,
Zakład Gospodarki Komunalnej w Szamotułach Spółka z o.o.
Foto: Henryk Żłobiński
Aktualności
Fundusze UE
fb