przesówaj w prawo
przesówaj w lewo

Aktualności

Wszystkie wydarzenia
13 grudnia - młodzi powinni pamiętać…
20.12.2011
13 grudnia kojarzy się niezmiennie ze stanem wojennym. W tym roku obchody tej tragicznej, 30 już rocznicy, w specyficzny sposób obchodzono we Wronkach. Wronieckie więzienie jest zaprzeczeniem wolności, symbolem jej pozbawiania. Historia powinna upominać się o tych, którzy mieli odwagę o tę wolność walczyć, a byli internowani przez władze, zupełnie oderwane od społeczeństwa.
Pilski Oddział Stowarzyszenia Internowanych i Represjonowanych reprezentowany przez Przewodniczącego Stanisława Sorgowickiego oraz Posła na Sejm RP Adama Szejnfelda był organizatorem obchodów 30 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego we Wronkach.

W uroczystości udział wzięli między innymi, Doradca Prezydenta RP Jan Lityński, Wojewoda Wielkopolski Piotr Florek, Burmistrz Miasta i Gminy Wronki Mirosław Wieczór, I zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Szamotuły Wojciech Rabski, przedstawiciele NSZZ "Solidarność" w Pile, policji, duchowieństwa, nauczyciele, młodzież szkolna, byli internowani we wronieckim więzieniu oraz ich rodziny.

Kulminacyjnym punktem uroczystości było odsłonięcie pod murami więzienia tablicy upamiętniającej działaczy NSZZ "Solidarność", którzy byli internowani we wronieckim więzieniu. Odsłonięcia tablicy dokonały rodziny internowanych. Zanim jednak to nastąpiło były przemówienia przybyłych gości.

Wronieckie więzienie cieszy się złą sławą bo przetrzymywano tutaj i torturowano bohaterów II wojny światowej. Tutaj także wyroki odbywali Wiesław Chrzanowski i Jacek Kuroń.
W wygłoszonych przemówieniach Adam Szejnfeld, Piotr Florek, Mirosław Wieczór i Stanisław Sorgowicki mówili o stanie wojennym,o tym, że wprowadzenie stanu wojennego to był dzień pogwałcenia wolności, ale i dzień nadziei. Społeczeństwo zaczęło się organizować, powstała sieć podziemia. Jeden z przemawiających powiedział, " ta tablica jest nie tylko dla więzionych, internowanych w czasie stanu wojennego - my ją mamy w sercu. Tu chodzi o ludzi młodych, którzy powinni pamiętać o tym, że należy walczyć o najważniejsze rzeczy w życiu". Stanisław Sorgowicki powiedział, że władza nigdy nie powinna być wykorzystywana przeciw obywatelom.

Odczytano też listy od Marszałka Sejmu Ewy Kopacz, Marszałka Senatu Bogdana Borusewicza i Ministra Sprawiedliwości Jarosława Gowina.

Była chwila ciszy i zadumy dla uczczenia tych, którym nie dane było dożyć 30 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Później odczytano listę osób internowanych w więzieniu we Wronkach. Po przeczytaniu fragmentu biblijnej księgi Jeremiasza, "Litanii" Juliana Tuwima i odmówieniu modlitw nastąpiło poświęcenie tablicy.
Tekst: Andrzej Franke
Fot. Wojciech Rabski

Aktualności
Fundusze UE
fb