przesówaj w prawo
przesówaj w lewo

Aktualności

Wszystkie wydarzenia
11 Listopada 2012 r. Obchody Święta Niepodległości w Szamotułach
12.11.2012
W 1918 roku po 123 latach niewoli Polska odzyskała swoją państwowość. 11 listopada mijają 94 lata od kiedy Rada Regencyjna przekazała władzę w ręce Józefa Piłsudskiego i ten właśnie dzień wybrano Narodowym Świętem Niepodległości.
Główną częścią niedzielnej uroczystości była msza św. w szamotulskiej kolegiacie. Przy udziale władz miasta z Burmistrzem Włodzimierzem Kaczmarkiem i zastępcami Wojciechem Rabskim i Januszem Stanke w uroczystości udział wzięli również Starosta Szamotulski Paweł Kowzan, Przewodniczący Rady Miasta i Gminy Tomasz Stasiak i radni. Zanim rozpoczęła się liturgia uformowały się liczne poczty sztandarowe m. in. Bractwa Kurkowego, Straży Pożarnej. Byli również harcerze i delegacje szkół. Byli tez przedstawiciele zespołu folklorystycznego "Szamotuły"
Gospodarz kolegiaty ks. Mariusz Marciniak sprawował niedzielną liturgię, która rozpoczęła się od procesyjnego wejścia wspomnianych organizacji i delegacji szkół. Przy licznym udziale wiernych nasuwało się wrażenie wyjątkowości tego dnia. Ks. Marciniak wygłosił prawdziwie patriotyczne kazanie, które uzmysławiało słuchającym co to właściwie jest ojczyzna dla Polaka. Ks. Proboszcz wskazał też na tendencje odchodzenia od tradycji patriotyzmu w celu wykreowania rzekomo nowoczesnej, bezpaństwowej, europejskiej ludności, której jak można się domyślać, nie będzie już zależało na wartościach takich jak patriotyzm i tożsamość narodowa. Znacznie wcześniej nasz rodak Jan Paweł II przestrzegał, że naród pozbawiony tożsamości narodowej skazany jest na zagładę.
Ks. Marciniak wymienił czym dla Polaka powinna być ojczyzna, wyliczając największe polskie symbole i autorytety i zakończył pytaniem: "a czym dla Ciebie jest ojczyzna"? Liturgię zwieńczyło odśpiewanie pieśni "Boże coś Polskę".

Po zakończonej mszy św. przed pomnikiem symbolizującym nieznane groby z poruszającą inskrypcją Jana Pawła II "Polsko! Gdzie są ich groby, gdzie ich nie ma. Ty wiesz najlepiej i Bóg wie na niebie" złożono symboliczne wiązanki kwiatów. Tradycyjnie zanim wszyscy zaczęli się rozchodzić zaśpiewano hymn "Jeszcze Polska nie zginęła".

Oficjalna, świecka część uroczystości miała miejsce w sali kina "Halszka" zaraz po zakończonej mszy św. Członkowie władz miasta przeszli z kolegiaty do sali kinowej. Przybyłych powitał dyrektor Szamotulskiego Ośrodka Kultury Piotr Michalak. Po krótkim przemówieniu Burmistrza Kaczmarka, w którym również odniósł się do zagadnienia patriotycznych wartości, przytaczając słowa polskiego konsula generalnego z Sao Paulo z 2008 r. Patriotyzm Polaków pozwolił w jakiś nadnaturalny sposób podtrzymać polskość i owocem tego wysiłku było odzyskanie państwowości. Nasi wielcy wieszcze narodowi i kompozytorzy nie pozwolili zapomnieć o ojczyźnie. Burmistrz zwrócił uwagę, że obecnie coraz częściej nie pamiętamy o naszej spuściźnie historycznej. Przecież współczesny patriotyzm nie wymaga już heroicznych poświęceń, Wystarczy pamiętać.

Po wystąpieniu Włodzimierza Kaczmarka koncert patriotyczny zaprezentował Teatr Rozrywki z Zielonej Góry. Koncert skonstruowany został z narracji informującej o życiu Józefa Piłsudskiego przeplatanej wspólnym śpiewaniem pieśni legionowych. Pewnym zaskoczeniem było, kiedy prowadząca narrację aktorka oznajmiła koniec i podziękowała za uwagę. Odniosłem takie wrażenie, że niemal wszyscy wychodzili ze świadomością "jaka szkoda, że było nas tak mało skoro to takie ważne"...Może w przyszłym roku będzie lepiej.
Tekst / Fot. Andrzej Franke


Aktualności
Fundusze UE
fb