przesówaj w prawo
przesówaj w lewo

Aktualności

Wszystkie wydarzenia
100-LECIE SZKOŁY PODSTAWOWEJ W BRODZISZEWIE
20.09.2013
5 PAŹDZIERNIKA 2013 - BUDYNEK SZKOŁY - ZAPRASZAMY
Program Obchodów

13:15 Złożenie kwiatów pod pomnikiem Ofiar Pacyfikacji Brodziszewa 1939
13:45 Mszę Św. w intencji nauczycieli, pracowników, uczniów i absolwentów szkoły w kościele pw. Chrystusa Króla w Brodziszewie
15:00 Część oficjalna obchodów 100-lecia szkoły
16:30 Poczęstunek
17:00 Spotkanie absolwentów w szkole
19:00 Zabawa taneczna

Koszty uczestnictwa (pamiątki + poczęstunek) 30 zł od osoby.
Wpłaty należy kierować na konto Rady Rodziców:
Bank Spółdzielczy Duszniki o. Szamotuły 66 9072 0002 2004 0407 4106 0001
z dopiskiem: imię i nazwisko - 100-lecie szkoły do 30.09.2013r.

Dyrektor Szkoły Podstawowej w Brodziszewie
Dorota Bartczak-Goldberg

Sto lat szkoły w Brodziszewie - rys historyczny

Wieś Brodziszewo pojawia się w materiałach źródłowych po raz pierwszy w roku 1389 jako własność Bodzęty Brodziszewskiego. Przez lata dobra ziemskie zmieniały właścicieli, należały m.in. do Świdwów, Szamotulskich, Górków, Gostyńskich, Rokossowskich oraz Kostków. Na początku dwudziestego wieku Brodziszewo było zamieszkiwane przez niemieckich kolonistów. To właśnie oni w 1913 roku wybudowali szkołę. Po zwycięskim powstaniu wielkopolskim Niemcy opuścili wieś, ustępując miejsca zasłużonym powstańcom, którym przyznano prawo pierwokupu gospodarstw rolnych. W ten sposób szkoła przeszła w ręce Polaków.

Pierwsze zachowane wzmianki o brodziszewskiej szkole pochodzą z roku 1933, z kroniki Władysława Raitha, ówczesnego kierownika Szkoły Publicznej w Brodziszewie. Pierwszego września 1939 roku wybuchła II wojna światowa i w związku z tym wydarzeniem działalność szkoły musiała zostać przerwana. Organizacją nauki szkolnej w Brodziszewie po wojnie zajął się Władysław Raith, który piastował stanowisko kierownicze w szkole również przed wojną. Uroczyste otwarcie szkoły nastąpiło 1 marca 1945 roku. Kierownik Raith zapisał w kronice szkolnej: "modlitwą i pieśnią podziękowaliśmy Bogu za odzyskaną wolność". W początkowym okresie (do momentu uruchomienia szkoły w Lipnicy) oprócz miejscowych dzieci do szkoły uczęszczały także dzieci z Lipnicy. Od 1 maja 1945 roku w szkole uczyły się już tylko dzieci z brodziszewskiego obwodu szkolnego. W klasach I, II, III i IV było razem 58 osób.

Pierwszą polską nauczycielką po okresie okupacji była żona Władysława Raitha - Kazimiera Raithowa. 31 sierpnia 1946 roku Władysław Raith opuścił posadę kierownika szkoły i wyprowadził się z Brodziszewa.

Aby kontynuować naukę w klasie V i VI, brodziszewskie dzieci musiały uczęszczać do Szkoły Podstawowej w Jastrowie (tak donosi monografia Jana Makowskiego). Szkoła w Jastrowie działała do 1976 roku.

W Brodziszewie planowano rozbudowę placówki do szkoły ośmioklasowej. Wiosną 1964 roku powołano Społeczny Komitet Rozbudowy Szkoły, na jego czele stanął Ludwik Małyszczak. "W dniu 1 września rozpoczęto bardzo uroczyście nowy rok szkolny 1966/67. Szkoła zaczęła realizować nauczanie ośmioletnie. Do szkoły uczęszczało 128 uczniów, w tym 65 dziewcząt. Grono nauczycielskie liczyło 6 osób (Mieczysław Szulc, Urszula Juś, Marianna Sobisiak, Irena Starosta, Jadwiga Figlarz i Melania Tycner). Lekcje odbywały się w trzech punktach. Trzy izby lekcyjne znajdowały się w budynku szkoły. Jedna izba lekcyjna w świetlicy wiejskiej. Ponadto dwie izby lekcyjne znajdowały się w posiadłości prywatnej Tadeusza Poździka".

Na potrzeby realizacji nauczania w ośmiu klasach gmach szkoły okazał się niewystarczający, toteż w 1972 roku wzniesiono jeszcze jeden budynek. Kierownictwo nad szkołą sprawował wówczas Mieczysław Szulc. Odtąd budowlę powstałą w 1913 roku nazywano potocznie "starą szkołą", nowy lokal natomiast określano mianem "pawilonu". Od 1995 roku, kiedy to dyrektorem została Dorota Bartczak, wprowadzono następujący podział: stary budynek postanowiono wykorzystywać do nauczania jedynie najmłodszych dzieci (klasy 0-III), pawilon przeznaczono dla starszych dzieci (klasy IV-VIII).

W 1999 roku reformą oświaty dwustopniowy system edukacji przekształcono w trzystopniowy: powstały gimnazja, a ośmioklasową szkołę podstawową zawężono do sześciu klas. Z chwilą wejścia w życie reformy, w pawilonie zaczęto przeprowadzać naukę klas IV-VI. Dwa wolne pomieszczenia wykorzystano w inny sposób: jedno stało się "salką gimnastyczną", drugie zaś przekształcono w gabinet dyrektora. W pomieszczeniu, w którym znajdował się dawny gabinet dyrektora, stworzono natomiast pracownię komputerową. Stara szkoła z kolei była nadal zarezerwowana dla klas nauczania początkowego. Od 2 września 2013 roku obok klas 0-III w starym budynku mieści się również przedszkole. Ponadto w tymże gmachu znajdują się multimedialne centrum biblioteczne, biblioteka oraz czytelnia.

Obecnie na tle pięknie odnowionej szkoły jeszcze widoczniejsze stały się zabytkowe dęby, które rosną na boisku szkolnym. Jeden z nich o obwodzie pnia 6,05 metra i wysokości 23 metrów stanowi pomnik przyrody.
Aktualności
Fundusze UE
fb