przesówaj w prawo
przesówaj w lewo

Aktualności

Wszystkie wydarzenia
10 lecie Stowarzyszenia Charytatywnego POMOC
19.04.2013
Z okazji okrągłej 10 rocznicy istnienia Stowarzyszenia POMOC w sobotę 13 kwietnia odbył się V już koncert charytatywny połączony z licytacją i wręczaniem upominków. Część artystyczną wypełnił tradycyjnie, szamotulanin z pochodzenia, aktor i muzyk - Aleksander Trąbczyński z grupą artystów, z którą współpracuje.
10 lat temu zebrała się grupa ludzi, którzy chcieli zrobić coś dobrego dla innych. Jak wszędzie i w Szamotułach mamy ludzi potrzebujących, ludzi chorych wymagających pomocy materialnej, medycznej, ale i tej innej - wsparcia duchowego, tak bezcennego w obliczu nieuleczalnych chorób. Wspomniana grupa ludzi zaczęła działać bez zbędnego zadęcia i nagłaśniania, poruszając się trochę intuicyjnie i po omacku. Po niedługim czasie okazało się, że trafili i to działa.

Po powitaniu gości koncertu Agnieszka i Paweł Łączkowscy, zamiast słownego opisu działalności Stowarzyszenia, zaproponowali obejrzenie krótkiego filmu przygotowanego przez Macieja Borowczaka, który również działa w ‘Pomocy". Film jest kwintesencją ich działalności i koniecznie trzeba go obejrzeć.

Muzycznie rozgrzał publiczność bardzo utalentowany młody gitarzysta - Mikołaj Pociecha, o którego sukcesach już pisaliśmy. Po tym wprowadzeniu losowano upominki dla posiadaczy biletów ze szczęśliwymi numerami. Koncert nosił tytuł "Bossa nova na pomoc" i jak powiedział prowadzący koncert Aleksander Trąbczyński bossa nova to taka forma muzyczna, która polega na umiejętności podłożenia sobie akompaniamentu do wykonywanej piosenki. To bardzo skromny opis. To jest znacznie więcej, bo to jest specyficzny klimat, rytm i harmonia, a nawet język, najlepiej portugalski w tej brazylijskiej odmianie. Bossa nova to przede wszystkim Antonio Carlos Jobim i jego "The Girl from Ipanema", "Wave", "Meditation" i wiele, innych świetnych kompozycji. Aleksander Trąbczyński i jego artyści, których przywiózł dali słuchaczom prawdziwą muzyczną ucztę. "Trąba na pniu band' tak nazwali się artyści, a zespół wystąpił w składzie: Jerzy Małek - trąbka, Krzysztof Woliński - gitara i Tymon Trąbczyński (syn Aleksandra) - kontrabas. Osobno wymienić należy szefa zespołu, Aleksandra Trąbczyńskiego, który tworzył podstawę harmoniczną i wokalną gwiazdę Małgorzatę Markiewicz , która jako trzynastolatka wygrała program "Szansa na sukces". Dziś ma 27 lat i jest dojrzałą, znakomitą wokalistką.

Bossa nova to muzyka wysublimowana i mocno wykracza poza skromną harmonię muzyki pop i rock i opiera się na poszukiwaniach jazzowych. Oprócz podstawowych akordów są to takie muzyczne wędrówki, które zaskakują słuchacza, nie psując poczucia harmonii i estetyki muzycznej. Najlepsi muzycy potrafią podczas improwizacji zaskoczyć samych siebie, a cóż dopiero słuchaczy. Trębacz Jerzy Małek w swoich improwizacjach wybierał wyszukane dźwięki, te najbardziej trafne, nie bez kozery wydał już 5 autorskich płyt. Gitarzysta Krzysztof Woliński równie umiejętnie improwizował kreując jakby nowe, poboczne melodie. Młodziutki Tymon, obiecujący kontrabasista, z pewnością jeszcze o nim usłyszymy. Małgorzata Markiewicz w wykonywanej na bis balladzie "Moon River" z filmu "Śniadanie u Tiffany'ego" wzniosła się na takie wyżyny wykonawstwa, że dotykała takiego muzycznego "punktu G" To są takie wykonania, które wyciskają łzy słuchaczom. Olek z kolei, tutaj pozwalam sobie na taką poufałość, bo znamy się od lat i nieskromnie mogę powiedzieć, że w niewielkim stopniu, ale miałem mały wpływ na jego muzyczny start. Olek jest świetnym gitarzystą harmoniczno-rytmicznym. Robi wrażenie jego profesjonalne już obycie z harmonią i wieloma gatunkami muzyki. Podziwiam teksty, które korelują z muzyką i oryginalnymi tekstami. Do tego wszystkiego, jako aktor dokłada do swojego wykonawstwa i tę umiejętność. Nie zapomniał o swoich korzeniach i niezmiennie przykłada się do tak szlachetnej idei. Koncert przedzielony został przerwą na poczęstunek (kawę i ciasto).
Później nastąpiła licytacja różnych przedmiotów: do wylicytowania były zdjęcia z autografami Mai Komorowskiej i Janusza Gajosa, zegarek dar ministra Radka Sikorskiego oraz jego zdjęcie z autografem, Album Galerie Rzymu- dar Burmistrza Włodzimierza Kaczmarka i Rady Miasta, koszulka zespołu "Dżem" z autografami oraz plakat zespołu z autografami, koszulka Euro 2012 Marcina Kamińskiego z autografami piłkarzy reprezentacji oraz książka Stadion Magia, Zestaw książek "Klasyczna powieść dziecięca" oraz pluszowy słoń - dar Burmistrza Włodzimierza Kaczmarka i Rady Miasta, Płyta Agnieszki Duczmal z jej autografem, zestaw teatralny: album Naród sobie, teatr Tobie z autografami aktorów Teatru Polskiego w Poznaniu oraz podwójne zaproszenie na spektkl "Chłopiec malowany", zestaw ogrodniczy: opryskiwacz, nawadniacz i nożyce - dar Burmistrza Włodzimierza Kaczmarka i Rady Miasta i wreszcie obraz "Kot" Jarosława Kałużyńskiego "Plaamy".
Zawrotnych sum nie wylicytowano, ale trudno oczekiwać czegoś innego w tak trudnych czasach.

Nie można zapomnieć jaki był cel koncertu, kto to robi i dla kogo. Nawet jeśli licytacja nie spełniła być może oczekiwań organizatorów, to tak trzymać! Jest to przecież udana promocja działań, a słuchacze wychodzili z przeświadczeniem o dobrze wydanych pieniądzach.

Tekst: A. Franke
Więcej zdjęć i film na portalu: www.szamo.info
Aktualności
Fundusze UE
fb