przesówaj w prawo
przesówaj w lewo

Aktualności

Wszystkie wydarzenia
10-lecie Członkostwa Wspierającego Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych.
24.04.2013
22 kwietnia 2013 r. odbyło się uroczyste spotkanie w Sali Sesyjnej Urzędu Miasta i Gminy Szamotuły z okazji 10 rocznicy powstania Członkostwa Wspierającego ZKRP i BWP, koła Szamotuły. Celebrację 10 rocznicy połączono z przekazaniem Muzeum - Zamek Górków, pamiątek po zmarłym poruczniku Eugeniuszu Lisinie.
Kombatanci zaprosili władze miasta z Burmistrzem Włodzimierzem Kaczmarkiem na czele. O randze uroczystości świadczyła też obecność Starosty Szamotulskiego Pawła Kowzana i jego zastępcy Józefa Kwaśniewicza. Obecni byli również I z- ca Burmistrza Wojciech Rabski i Sekretarz Miasta i Gminy Stefan Maćkowiak. Wśród zaproszonych gości był również proboszcz ks. Zdzisław Błaszczyk.

Ze strony kombatantów obecni byli prezes Józef Pawlaczyk, wiceprezes Roman Handschuh, wciąż bardzo aktywny Stanisław Krupski, bez którego prawdopodobnie nie byłoby tej uroczystości, a przynajmniej szamotulskie koło nie miałoby takiej kondycji. Kombatanci zaprosili specjalnego gościa Prezesa Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych Mieczysław Przyweckiego. Na spotkanie zaproszono również podpułkownika Czesława Boguckiego z WKU w Nowym Tomyślu.

Na koniec najważniejsi goście - członkowie wspierający, dla których to spotkanie zorganizowano. To grupa ludzi dobrego serca, którzy, albo finansowo, albo w inny sposób wspomagają kombatantów. Bez ich wsparcia wiele przedsięwzięć kombatanckich byłoby niemożliwe, albo bardzo utrudnione.

Początek uroczystości miał bardzo uroczysty charakter dzięki wyjątkowej oprawie słowno - muzycznej przygotowanej przez nauczycielkę z Zespołu Szkół w Otorowie panią Beatę Piotrowską i jej uczniów. Patriotyczny montaż słowno - muzyczny oparty był na narodowych pieśniach opiewających wątki chlubnych kart historii naszej ojczyzny. Kombatanci i wszyscy goście rzęsistymi brawami podziękowali uczniom i pani Piotrowskiej z otorowskiej szkoły za część artystyczną. i podniosłe pieśni.
Zanim przystąpiono do kolejnych punktów programu minutą ciszy uczczono niedawno zmarłych kombatantów. Wcześniej informowaliśmy, najpierw o śmierci por. Eugeniusza Lisina, jego zasługach w walce z hitlerowskimi Niemcami na szlaku walk, który zawiódł go aż pod Monte Cassino. Poinformowaliśmy też o jego woli, aby wojskowe pamiątki po nim (mundur i liczne odznaczenia) pozostały w Szamotułach i były wyeksponowane w Muzeum - Zamek Górków. Jak powiedział Stanisław Krupski wolą porucznika Eugeniusza Lisina ostatniego żołnierza Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie i jego rodziny zamieszkałej obecnie w Wielkiej Brytanii i Hiszpanii było, aby jego mundur i odznaczenia znalazły się w Urzędzie Miasta i Gminy Szamotuły. Burmistrz Włodzimierz Kaczmarek w swoim wystąpieniu nawiązał do słów z patriotycznej pieśni, "aby żywą historie ocalić od zapomnienia" i to, co dla Polski jest najważniejsze - wolność i niepodległość. Starosta Szamotulski Paweł Kowzan podziękował Burmistrzowi Kaczmarkowi i rodzinie pana Lisina za przekazane pamiątki i przekazał je dalej na ręce kustosz muzeum Elżbiety Ratajczak. Powiedział też, że por. Lisin był ikoną polskiej wojskowości. Rodzina Eugeniusza Lisina z Wielkiej Brytanii zadecydowała, że nasze muzeum będzie depozytariuszem pamiątek.

Na wniosek Szamotulskiego Koła Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych (ZKRP i BWP) Zarząd Główny ZKRP i BWP w Warszawie nadał odznaki "Za wybitne Zasługi dla ZKRP i BWP" Staroście Szamotulskiemu Pawłowi Kowzanowi, odznaki "Za Zasługi dla ZKRP i BWP" dla Macieja Adamskiego, Agnieszki i Marcina Bilików, ks. Zdzisława Błaszczyka, Irminy Kornobis, Jacka Libery, Jerzego Najderka, Krzysztofa Rutkowskiego, Joanny Lesickiej, Tomasza Stasiaka i Rafała Stachowiaka. Trzeci rodzaj odznaki to "Kombatancki Krzyż Pamiątkowy - Zwycięzcom" przyznano Czesławowi Boguckiemu, Beacie Hanyżak, Maciejowi Fligerowi, Stanisławie Szymaniak i Małgorzacie Walkowiak.

Po odznaczeniu Członków Wspierających padło pod ich adresem wiele ciepłych słów ze strony prezesa Mieczysława Przyweckiego, prezesa Józefa Pawlaczyka, wiceprezesa Romana Handschuha i Stanisława Krupskiego. W szczególny sposób doceniono obecność wójta gminy Duszniki, Adama Woropaja i aktywne uczestnictwo duszniczan. Prezes Józef Pawlaczyk zachęcił zebranych do wysłuchania historii powstania ruchu kombatanckiego i przekazał wiele nieznanych zupełnie faktów dotyczących Szamotulskiego Koła. Tuż przed zakończeniem głos zabrał ponownie Burmistrz Włodzimierz Kaczmarek, który powiedział, że tego rodzaju spotkania są okazją do wspominania, ponownie złożył wszystkim najlepsze życzenia i zwrócił uwagę, że UMiG zawsze był, jest i będzie miejscem, gdzie kombatanci są mile widziani i wspierani. Na zakończenie pan Stanisław Krupski zachęcił do dyskusji.

Tekst: A. Franke
Fot. Rafał Stachowiak, A. Franke




Aktualności
Fundusze UE
fb